Wystawa upamiętniająca 200-tną rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki
Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Bełchatowie w dniu 17.12.2017r w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie otworzył wystawę upamiętniająca 200-tną rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki. Potrwa ona do 17 lutego. Autorem wystawy jest Zbigniew Piotrkowski , pasjonat numizmatyki i filatelistyki, członek Polskiego Związku Filatelistów w Tomaszowie Mazowieckim oraz Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Bełchatowie. Wystawa przestawia wizerunek i upamiętnia historię z najważniejszych wydarzeń życia Tadeusza Kościuszki. Eksponaty to monety, banknoty, medale, znaczki i reprinty biletów skarbowych.
25 lat Oddziału PTN w Bełchatowie
W dniu 21 maja 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbył się jubileusz 25 lat ruchu numizmatycznego w Bełchatowie. Z tej okazji zostanie otwarta wystawa pt. ” 25 lat bełchatowskiej numizmatyki”.
XIII Walny Zjazd Sprawozdawczy Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
W dniach 26-28 maja 2017 roku w ośrodku konferencyjno-szkoleniowym „Przy Patykach” odbył się XIII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Z tej okazji została wydana plakieta zjazdowa z wizerunkiem Augusta III Sasa oraz herb miasta Bełchatowa.
XII Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PTN
Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze
W dniu 22-03-2015 odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze PTN Odział w Bełchatowie. Na który zostana wybrane nowe władze PTN Oddział wBełchatowie.
Orły polskie
Prezentuję dzisiaj eksponaty Mennicy Polskiej z serii „Orły Polskie”, wybitych w 2011 r. z mosiądzu platerowanego 24 karatowym złotem, o średnicy 27mm.
Mennica Polska nazywa je numizmatami, co nie jest zgodne z definicją numizmatyki zamieszczonej w „Leksykonie Numizmatycznym” Andrzeja Mikołajczyka, określona jako: „nauka pomocnicza historii badająca monety i niemonetarne środki płatnicze jako źródła historyczne w aspekcie politycznym,
kulturowym, gospodarczym, artystycznym i technicznym.”
Poszczególne eksponaty zawierają, odpowiedni dla poszczególnych okresów: – awers: wizerunek orła i napis na obrzeżu
– rewers: kontury granic, rok, znak mennicy, nazwę miasta lub miast, napis na obrzeżu.